W czym możemy Ci pomóc ?
Wybierz to co Cię interesuje
< All Topics
Print

Brokuł – brokuły

Brokuły brokuły - właściwości zdrowotneBrokuły – brokuł.

Brokuł jest warzywem nisko skrobiowym, co wiąże się z tym, że ma niski indeks glikemiczny oraz mało kalorii. Ponadto dostarcza dość dużej ilości błonnika pokarmowego oraz znaczącej ilości potasu, kwasu foliowego, witaminy A i witaminy C.

Na jakie choroby jest dobry brokuł?
Brokuły są bogatym źródłem cennych substancji odżywczych, witamin i składników mineralnych. Dzięki temu brokuł wykazuje liczne właściwości prozdrowotne, w tym antynowotworowe, zmniejszając ryzyko zachorowania na raka prostaty, piersi, płuc i jelita grubego. Poprawiają one także wzrok, korzystnie wpływają na stan przewodu pokarmowego, mają działanie przeciwzapalne.

Czy brokuły można jeść codziennie?
Brokuły posiadają wiele właściwości zdrowotnych. To jedne z najzdrowszych warzyw na świecie. W smaku są delikatniejsze od kalafiora i można dowolnie komponować je w różnych potrawach.

Kiedy nie jeść brokuła?
Dobre do spożycia są brokuły, które są zielone, lub lekko fioletowe na brzegach. Jeżeli zauważysz, że warzywo zakwitło, nie wolno go już zjeść. Jeśli jednak brokuł pożółkł odrobinę przy samych brzegach, nie kwitnie, pachnie i wygląda dobrze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spożyć go po obróbce termicznej.

Jak najzdrowiej jeść brokuły?
– Badania pokazały, że bardzo krótkie podgrzewanie pozwala zachować znaczne ilości sulforafanu. Optymalnym rozwiązaniem jest więc gotowanie brokułów na parze przez 3-4 minuty. Można też brokuły zblanszować, czyli zanurzyć warzywo na krótko we wrzątku – podpowiada dr Jarosz.

Jaki brokuł jest najzdrowszy?
Jedzenie surowego brokułu sprawi też, że organizm łatwiej niż w przypadku gotowanego warzywa wchłonie wcześniej wspomniany sulforafan. Z kolei gotowany brokuł będzie miał więcej przeciwutleniaczy.

Ile czasu gotuje się brokuły?
Do wrzącej wody wrzucamy warzywo i gotujemy 3-4 minuty. Idealny brokuł powinien być lekko twardy i jędrny. Chyba, że jesteśmy zwolennikami miękkich warzyw – wówczas należy potrzymać go nieco dłużej na gazie. Następnie wyjmujemy warzywo z garnka, odcedzamy i hartujemy zimną wodą.

Brokuły są skarbnicą potasu – 100 g ugotowanych warzyw zawiera aż 295 mg tego pierwiastka. Dzięki potasowi naczynia krwionośne są bardziej drożne, co sprawia, że krew krąży swobodniej. Efektem jest spadek ciśnienia.

Czy surowe brokuły są zdrowe?
Włączenie brokułów do diety to zdrowy wybór, niezależnie od tego, jak go przygotujesz. Zarówno gotowane, jak i surowe brokuły oferują korzystne wartości odżywcze. Są bogate w błonnik, przeciwutleniacze oraz ważne witaminy i minerały.

Jakie przyprawy pasują do brokułów?
Brokuły. Estragon i czosnek. Drób. Curry, estragon, cząber, bazylia, kminek, majeranek, rozmaryn, szałwia, tymianek.

Jeżeli pomógł Ci ten artykuł to zapewne z chęcią wesprzesz nasze działania.
Poniżej możesz przekazać dowolną darowiznę (nawet od 1 zł) na statutowe działania naszej fundacji.
Za co będziemy bardzo wdzięczni i zapewne  będziemy rozwijali naszą Działalność.

 

Dziękujemy Ci serdecznie za wsparcie 🙂