Czosnek -zdrowie 002

Czosnek na jesienną pluchę.

2023-10-07 0 przez admin

Czosnek -zdrowie 002Czosnek na jesienną pluchę.

To warzywo posiada wiele prozdrowotnych właściwości. Czosnek zwalcza infekcje, wspomaga trawienie, hamuje rozwój bakterii, działa także odmładzająco. Potrafi on także chronić przed zawałem i udarem, a nawet obniża ciśnienie krwi. Wspomaga także trawienie i niszczy pasożyty jelit. W kilku badaniach wykazano, że regularne spożywanie czosnku  obniża ryzyko zachorowania na raka. Zgnieciony wydziela najwięcej związków o charakterze przeciwrakowym. Znanych jest wiele gatunków czosnku. W Polsce najbardziej znany jest czosnek zwyczajny (pospolity).

Gatunek czosnku niedźwiedziego zyskuje popularność w Polsce.

W Bieszczadach wprawne oko może dostrzec rosnący czosnek niedźwiedzi najczęściej w bliskim sąsiedztwie potoków i rzeczek. Rośnie on także na nizinach w wielu miejscach Polski. Jest on gatunkiem częściowo chronionym co oznacza, że zbieranie go w naturze wymaga odpowiedniej zgody. Można go hodować w doniczce lub  w ogródku, który spełnia odpowiednie warunki wilgotności. Czosnek niedźwiedzi różni się od czosnku pospolitego tym, że nie pozostawia intensywnego zapachu w ustach, jest lepiej trawiony i przyswajany przez organizm nie pozostawiają intensywnego zapachu w ustach i są lepiej trawione i przyswajane przez organizm niż surowy czosnek.

Gatunek niedźwiedzi ma pewną przewagę nad czosnkiem pospolitym. Zawiera większą ilość związków siarki co daje mu silniejsze działanie na wirusy, bakterie i grzyby. Włączony do diety doskonale wzmacnia odporność i pomaga w walce z przeziębieniem oraz grypą. Dotyczy to zarówno czosnku pospolitego jak i niedźwiedziego.

Wybór zależy od Ciebie i od możliwości pozyskania danego gatunku – np. czosnku niedźwiedziego.
Spożywać warto regularnie ale także z umiarem.
Pamiętajcie, że nadmiernym spożyciem można obciążyć wątrobę.

Uwaga ! Nie powinno się go spożywać w przypadku dolegliwościami ostrego nieżytu żołądka i jelit, choroby wątroby,  przez osoby z nasiloną hipotonią. Nie jest wskazany także w przypadku osób z niskim ciśnieniem oraz chorobą zakrzepową.

Jeżeli satysfakcjonuje Cię nasza strona możesz przekazać nam darowiznę poniżej. Dziękujemy.

 

Darowizna na cele statutowe fundacji

Darowizna dla Fundacji
/
Zaakceptuj regulamin

Regulamin zakupów elektronicznych