Smoła drzewna kampinoski Park Narodowy wita

Smoła drzewna – skuteczne zabezpieczanie drewna

2023-12-15 0 przez admin

Smoła drzewna kampinoski Park Narodowy witaSmoła drzewna – skuteczne zabezpieczanie drewna

Smoła drzewna i olej lniany są naturalnymi impregnatami znanymi od co najmniej ponad 1800 lat. Są to zapiski dotyczące głównie zabezpieczania  przez Japończyków okrętów drewnianych. Podobnie jak i dziś były to mieszanki różnego rodzaju smół drzewnych (dzięgci) i oleju lnianego, a także duńskiego.

Na zdjęciu po lewej stronie widzicie tak zwany witacz Kampinoskiego Parku Narodowego zabezpieczony właśnie mieszanką smoły drzewnej, oleju, żywicy drzewnej i rozpuszczalnika. Kiedyś przez długie lata były to jedyne (powołując się na literaturę) impregnaty i co najważniejsze naturalne i świetnie zabezpieczające drewno. W Polsce jeszcze przed II Wojną Światową używano właśnie takich impregnatów powszechnie. Dzięki temu do dziś jeszcze na Podlasiu czy Podkarpaciu możecie zobaczyć świetnie zachowane drewniane budowle. Potwierdza to zapewne ich skuteczność.

Po drugiej Wojnie Światowej zaczął triumfować przemysł chemiczny.

Zaczęto stosować kreazot, którym na przykład zabezpieczano podkłady kolejowe i słupy telefoniczne czy też energetyczne (drewniane). Niestety ten kreazot był i jest rakotwórczy. Smoły drzewne obecnie produkowane są z odpowiednich gatunków i części drewna. A także o właściwej wilgotności. Dzięki temu nie zawierają one kreazotu szkodliwego. Wytwarzają je zakłady farmaceutyczne.

Smoła drzewna do podwalin, drewna w ziemi i drewna w wodzieSmoła drzewna do drewna osadzanego w ziemi i wodzie, a także do łodzi drewnianych.

Na zdjęciu po lewej stronie widzicie prace zabezpieczające podwalinę do domu z bali. Nakładam smołę drzewną HMF24 wraz z Jackiem Rutkowskim z firmy „Domy z Bali naturalnych” Możecie znać tą firmę z serialu stacji Discovery – „Przystanek Bieszczady”. Właśnie kiedy zawieźliśmy smołę drzewną do podwalin Discovery nagrywało jeden z odcinków serialu.  Smoła drzewna ma działanie aseptyczne. W związku z tym, że połączona z olejem lnianym dobrze wchłania się w drewno i wraz z nim polimeryzuje się. Ten typ smoły drzewnej Firmy HMF24 świetnie nadaje się do zabezpieczania łodzi drewnianych. Zarówno ich dna i burt do linii wodnej. Powyżej zazwyczaj stosuje się sam olej lniany albo inne mieszanki smół drzewnych w celu osiągnięcia jaśniejszego koloru i lepszego zabezpieczenia przed promieniowaniem UV.

Do czego smoła drzewna może przydać się w domu i pracach rękodzielniczych?

Smołą drzewna do kontaktu z wodą i ziemią przyda się zapewne do zabezpieczenia każdego drewna mającego kontakt z ziemią i wodą. Na przykład nogi stołów, krzyże wkopywane w ziemię czy też przedmioty wykonane z drewna, które mają długo służyć na zewnątrz domu i mieć kontakt z ziemią i wodą.

Smoła drzewna to chyba najlepszy sposób zabezpieczania drewna konstrukcyjnego, a zwłaszcza drewna do którego nie będziemy mieli dostępu i nie powtórzymy impregnacji. To również bardzo dobry sposób zabezpieczenia łączeń ciesielskich.

Na warsztatach związanych z pracą  z drewnem dowiecie się jak zabezpieczać drewno naturalnymi impregnatami takimi jak smoły drzewne i olej lniany czy duński. Do czego użyć odpowiedniego impregnatu i jakie są jego właściwości.  Powiemy Wam także jak i z czym mieszać smołę drzewną aby osiągnąć różne efekty wizualne.

Smoła drzewna Ekotep dystrybuowana przez HMF24. Obecnie Smoły drzewne są produkcji polskiej.

Jeżeli mógł CI ten artykuł możesz przed zerknięciem na film przekazać nam swoją darowiznę w dowolnej kwocie.

 

Darowizna na cele statutowe fundacji

Darowizna dla Fundacji
/
Zaakceptuj regulamin

Regulamin zakupów elektronicznych