Impregnacja drewna naturalne warsztaty

Impregnacja drewna – naturalne warsztaty

2023-09-13 0 przez admin

Impregnacja drewna naturalne warsztatyImpregnacja drewna – naturalne warsztaty

Impregnacja drewna w sposób naturalny i skuteczny to nie lada wyzwanie w obecnych czasach. Na półkach sklepów znajdują się najczęściej środki chemiczne mniej lub bardziej szkodliwe.  Zapomniano o starych metodach impregnacji, konserwacji i barwienia drewna w sposób całkowicie naturalny. Budując dom z drewna chcecie mieć coś naturalnego i zdrowego. Jak więc ma się do tego wprowadzanie do niego chemii nie przyjaznej człowiekowi i środowisku naturalnemu ?

Warto także zważyć, że nawet mocna chemia nie daje gwarancji długotrwałości drewna. Post ten potraktujcie jako wstęp do prezentowania przez nas tej tematyki w kolejnych postach.

Impregnacja drewna łódź drewniana Rytman

Impregnacja drewnianej łodzi

Na zdjęciu po lewej stronie widzicie drewnianą łódź pływającą po Wiśle. Tylka część tej pięknej drewnianej łodzi jest już zaimpregnowana olejem lnianym. Natomiast dna i zembroty (deski burtow) wystające poniżej dna) zostały zabezpieczone smołą drzewną. Czyli użyto w tym przypadku tylko naturalnych impregnatów, które w mało korzystnych warunkach wodnych radzą sobie wyśmienicie.

Impregnaty naturalne „wyszły” z użycia nie dlatego, że zastąpiono je „lepszą chemią”, a raczej dlatego, że impregnaty chemiczne są tańsze o wiele w produkcji co nie oznacza, że są trwalsze.

Niestety podobnie jak w przypadku żywności tak i impregnatów liczy się głownie zysk, a nie zdrowie konsumentów.

impregnat naturalny do drewnaZabezpieczanie podwaliny

Z kolei to zdjęcie przedstawia zabezpieczanie podwaliny smołą drzewną. To jedna z  wizyt w firmie Rutkowscy Naturalne Domy z Drewna. Osobiście współpracuję od wielu lat z tą rodzinną firmą. Na zdjęciu na pierwszym planie to właśnie ja. Na drugim planie widać Jacka Rutkowskiego, a także członków ekipy Discovery nagrywających jeden z odcinków „Przystanek Bieszczady”. Jacek i jego syn Przemek Rutkowscy od wielu lat używają naturalnych impregnatów do budowanych przez siebie z wielkim kunsztem domów z bali naturalnych. Z grubych jodłowych bali z serca Bieszczad.

Zapewne dla wielu z Was tematyka jest ciekawa i wiedza na ten temat pozwoli Wam wykorzystać tak aby nie zatruwać pięknego materiału budowlano dekoracyjnego chemią.

impregnaty naturalne impregnacja farby kredowe

Warsztaty w sercu Bieszczad?

W ramach działalności naszej fundacji zorganizujemy warsztaty zastosowania naturalnych środków do impregnacji, konserwacji barwienia drewna. Zorganizujemy także warsztaty wykonywania przedmiotów użytkowych z drewna, a także stylizacji i postarzania drewna. W oparciu o produkty naturalne i naturalne z niskim wskaźnikiem LZO do których należą chociażby farby kredowe. Prawdopodobnie niektóre edycje tych warsztatów zorganizujemy właśnie w sercu Bieszczad. Inne zaś np. Warmii czy Mazurach. Wszystko tak naprawdę zależy od Waszego zainteresowania tą dziedziną. Z naszej strony obiecujemy zamieścić informacje na temat programu takich warsztatów.

Poniższy film jest naszą własnością (autor).

Jeżeli podoba Ci się nasza strona możesz przekazać nam darowiznę poniżej. Dziękujemy.

 

Darowizna na cele statutowe fundacji

Darowizna dla Fundacji
/
Zaakceptuj regulamin

Regulamin zakupów elektronicznych