Fotografia przyrodnicza koziołek

Fotografia zwierząt dziko żyjących

2023-10-21 0 przez admin

Fotografia przyrodnicza koziołekFotografia zwierząt i przyrody

Fotografia towarzyszy nam w każdej dziedzinie życia. Sprzyja temu miniaturyzacja kamer i aparatów fotograficznych umieszczonych w telefonach. Natomiast aparaty z wymienną optyką czy też kompaktowe będące najczęściej również kamerami są bardziej przystępne cenowo niż lata temu.

Różne serwisy społecznościowe kuszę wręcz aby chwalić się swoimi pracami. Warto wykorzystać te możliwości i spróbować fotografii dziko żyjących zwierząt. Daje ona bowiem ona przyjemności, a także zdrowia. Na co dzień większość z nas prowadzi siedzący tryb życia, a spacery ograniczają się do miejskich ulic czy parków.

 

Fotografia zwierząt 004

Dzikie zwierzęta są bliżej niż myślisz

Dość mocno grabieżca działalność człowieka niszczącego lasy powoduj to, że zwierzęta zmuszone są podchodzić bliżej skupisk ludzkich w poszukiwaniu jedzenia. Jeżdżąc po Polsce widzimy jak z miesiąca na miesiąc topnieją obszary leśne.

Wróćmy jednak do fotografii zwierząt i jakie korzyści może dać nam ludziom. W związku z tym, że zwierzęta dziko żyjące nie dążą do kontaktów z nami to nie jest to łatwa dziedzina fotografii. Wymaga poświęcenia czasu na łonie natury oraz wtopienia się w krajobraz. Wymaga też koncentracji uwagi, cichego przemieszczania się  i często długich spacerów wśród natury. Czy zauważyliście, że jest to wspaniała recepta na relaks i wyciszenie naszej psychiki? Długie spacery natomiast wpływają korzystnie na krążenie krwi, pracę serca i płuc oraz innych narządów naszego organizmu. W związku z tym można śmiało powiedzieć, że jest to recepta na zdrowie z natury.

Fotografia zwierząt 000

Wystrzał endorfin

Nie każda wycieczka do lasu kończy się takim ujęciem. Czasami trzeba wydeptać wiele kilometrów tropiąc dzikie zwierzęta, które zapewne nie wybiegną nam na powitanie. Trzeba dyskretnym gościem w ich otoczeniu i  szanującym „dom” w którym mieszkają.

Natomiast kiedy uda się zrobić ciekawe zdjęcie to radość jest niesamowita. Chcielibyśmy Was prosić aby przy okazji takich spacerów zabrać z sobą worki na śmieci i to co możliwe zebrać po drodze. Zbierzcie to co możecie. Kolejnym razem znów kilka puszek i tak dalej. Podziękujcie w ten sposób lasom za to, że dostaliście zastrzyk tlenu, za szum drzew działający kojąco na umysł i za wiele innych korzyści wynikających z tego co daje nam natura.

Czy zdjęcie jest w tym najważniejsze ?

Uwierzcie, że w tym wszystkim o czym piszę powyżej tak naprawdę nie chodzi o to żeby Twoje zdjęcie trafiło na wystawę. Chodzi o asymilację z przyrodą , nauczenie się szacunku do niej i co ważniejsze o Twoje zdrowie.

Skutkiem ubocznym mogą być naprawdę wspaniałe zdjęcia czy filmy.

Co warto wiedzieć odnośnie zdjęć dzikiej przyrody

Niezależnie od tego czy posiadasz aparat czy telefon komórkowy to warto jest mieć do niego statyw. Zapewni Ci on możliwość wykonania mniej poruszonych zdjęć czy też filmów. Obecnie można kupić lekkie statywy aluminiowe, które posłużą zarówno do aparatu fotograficznego czy z odpowiednim adapterem do telefonu komórkowego.

Warto też zabrać z sobą chustę maskującą, która pozwoli zmienić zarys waszej sylwetki na mniej przypominający człowieka. Pamiętajmy, że zwierzęta mają świetny zmysł węchu. Jeżeli wiatr wieje Ci w plecy, a zwierzęta są przed  tobą to rob ile dasz radę zdjęć czy nagrywaj film. Dopiero później próbuj się do nich zbliżać po cichu.

Kiedyś rozwiniemy jeszcze ten temat, a być może zorganizujemy jakieś wyprawy fotograficzne w ciekawe miejsca połączone z warsztatami

Wszystkie zamieszczone zdjęcia w tym poście oraz poniższy film są mojego autorstwa.

Jeżeli podoba Ci się ten artykuł? Możesz wspomóc naszą Fundację Zdrowie Natura i Ja
przekazując darowiznę w dowolnej kwocie poniżej.

Darowizna na cele statutowe fundacji

Darowizna dla Fundacji
/
Zaakceptuj regulamin

Regulamin zakupów elektronicznych