Renowacja krzyża w Wigierski Park Narodowy Wigry

Renowacja krzyża w Wigierskim Parku Narodowym

2024-05-05 0 przez admin

Renowacja krzyża w Wigierski Park Narodowy WigryRenowacja krzyża w Wigierskim Parku Narodowym

Renowacja tego krzyża rozpoczęła się już 28 marca 2024 roku. Prowadzimy ją wspólnie z firmą HMF24.pl . Krzyż stoi na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Jak widać na zdjęciu krzyż zastaliśmy w niezbyt dobrym stanie. Oczywiście można było zrobić nowy krzyż i postawić go w tym samym miejscu. Jednak z dyrekcją Wigierskiego Parku Narodowego zdecydowaliśmy, że warto uratować to co wykonał kiedyś jakiś człowiek i i uczcić w ten sposób jego pracę, którą wykonał prawdopodobnie z własnej inicjatywy. Uczcił w ten sposób miejsce w którym zginęło 2 dwóch rosyjskich żołnierzy. Zginęli oni w czasie I Wojny Światowej w potyczce z niemieckimi żołnierzami. Wojna to straszna rzecz. Powinniśmy robić wszystko aby panował pokój. Jest to miejsce, i krzyż które powinno jak wiele innych powinno nam przypominać o tragediach zwykłych ludzi wciągniętych w wojenną machinę. Ludzi, których często politycy i „władcy” wysyłają na rzeź.

Renowacja krzyż prawosławny w Wigiersk Park Narodowy - naturalne impregnaty hmf24

Naturalna renowacja w Wigierski Parku Narodowym

Ciężko sobie wyobrazić aby piękny odnowiony krzyż stanął w naturalnym środowisku Parku Narodowego zatruwał środowisko chemicznymi impregnatami, którymi mógłby być zabezpieczony.

Firma HMF24 od wielu lat zajmuje się naturalnymi i bardzo skutecznymi impregnatami do drewna. Korzystał z nich Kampinoski oraz Bieszczadzki Park Narodowy. Od lat stosuje je firma Rutkowscy domy z bali naturalnych z Bieszczad. Naturalne produkty takie jak smoła, oleje do drewna czy naturalny impregnat biobójczy do drewna (zdjęcie powyżej – PRG-30). Produkty te cieszą się także popularnością u odbiorców indywidualnych.

Z wszelkie wsparcie naszych prac dziękujemy serdecznie z-ca Dyrektora do spraw Edukacji, Nauki, Udostępniania i Ekosystemów Wodnych mgr inż. Jarosław Borejszo.

Naturalny impregnat - olej lniany do drewnaSiła naturalnych olei

Po wybieleniu drewna i pozbyciu się wszelkich form życia w powierzchni drewna (preparatem Bielik ) drewno zostało oszlifowane i wyczyszczone.

Następnie zabezpieczone naturalnym impregnatem biobójczym PRG-30.

Po dwóch tygodniach drewno zostało zabezpieczone dwukrotnie olejem lnianym, a po kolejnym tygodniu dwukrotnie tzw. olejem  duńskim z żywicą tungową.

Obecnie oleje dosychają (polimeryzacja), a żywica tungowa utwardza się .
Pierwotnie myśleliśmy o zastosowaniu smoły drzewnej Ekotep 119 . Jednak po oczyszczeniu drewna i stwierdziliśmy wspólnie z dyrekcją WPN, że drewno ma już swoje piękne naturalne wybarwienie.

Olej lniany  HMF24.pl zabezpieczył drewno dość głęboko, a olej duński zapewnił mocniejszą ochronę drewna z zewnątrz.

Obecnie czekają nas kolejne wyzwania w Wigierskim Parku Narodowym. Wszystkie te prace, a także materiały były wykonane i przekazane przez firmę HMF24.pl nie odpłatnie.

To nie pierwszy krzyż na terenie Wigierskiego Parku Narodowego odnawiany przez nas. Przez nas ponieważ Fundacja i firma HMF24.pl mają z sobą wiele wspólnego.

Kolejne krzyże i kapliczki na terenie Wigierskiego Parku Narodowego czekają na renowację.
Chcesz nas wspomóc w odnowie innych krzyży i miejsc pamięci na ternie Wigierskiego Parku Narodowego ?

Wesprzyj nasze działania dowolną kwotą

Darowizna na cele statutowe fundacji

Darowizna dla Fundacji
/
Zaakceptuj regulamin

Regulamin zakupów elektronicznych