Kapusta kiszona - włącz ją do swojej diety

Kapusta kiszona – uodparnia organizm

2023-10-22 0 przez admin

Kapusta kiszona - włącz ją do swojej dietyKapusta kiszona – uodparnia organizm

Kapusta kiszona, a także jej sok wzmacnia działanie układu immunologicznego. Zawierają one wiele mikroelementów takich jak żelazo, mangan, selen. Także makroelementy – wapń, potas, magnez, siarkę oraz witaminę C iwitaminy z grupy B, A, E, K . Jest także dobrym dostawcą kwasu foliowego i błonnika. Posiada w sobie także probiotyki. Należy pamiętać, że właściwości prozdrowotne posiada nie tylko sama kapusta kiszona ale też jej sok.

Bakterie kwasu mlekowego powstające w procesie fermentacji są bardzo zdrowym produktem, zalecanym w profilaktyce chorób układu pokarmowego. Pomagają one również zachować właściwą florę bakteryjną jelit.

Zastosowania

Wśród wymienianych przez ekspertów schorzeń czy też w profilaktyce znaleźliśmy między innymi:

  • redukcja cholesterolu,
  • problemy z wrzodami i nadżerkami żołądka,
  • w profilaktyce cukrzycy – pomaga regulować poziom glukozy we krwi,
  • pomaga usuwać szkodliwe substancje z organizmu,
  • wzmacnia produkcję kolagenu poprawiając stan skóry,
  • przeciwutleniacze, które znajdują się w kapuście i soku z niej zmniejszają ryzyko pojawienia się nowotworów
  • kiszona kapusta może uchronić przed chorobami związanymi z układem hormonalnym, co za tym idzie przed rakiem szyjki macicy, piersi, jąder, jajników, prostaty,
  • łagodzi objawy jesiennej chandry. Wynika to z aktywacji przez nią produkcji Poprzez produkcję tryptofanu, który jest odpowiedzialny za prawidłowe wydzielanie serotoniny która odpowiada za  łagodzenie objawów jesiennych „dołków” i depresji. Poprawia także funkcje psychologiczne,

Niestety są też przeciwskazania

Ze względu na dużą zawartość sodu, nie powinny jeść jej w nadmiarze osoby z nadciśnieniem tętniczym, przewlekłymi chorobami układu pokarmowego, mające problemy z nerkami i dolegliwościami układu naczyniowo sercowego. Zawartość sodu w można zredukować płucząc kapustę kiszoną lub namaczając w zimnej wodzie lub też gotując, a następnie odlewając wodę po gotowaniu.

Osoby mające niedoczynność tarczycy nie powinny niestety spożywać kapusty kiszonej.

Przed ewentualnymi innymi dolegliwościami takimi jak wrażliwy układ pokarmowy, itp. zdecydowanie należy ograniczyć jej spożywanie w większych ilościach.

Warto łączyć produkty

Pamiętacie nasz artykuł o czosnku i jego właściwościach, które szczególnie w czasie mokrej i  chłodnej są wręcz pożądane. Otóż warto wzmocnić działanie czosnku i kapusty kiszonej łącząc je z sobą.

Warto także pokłonić się cebuli i jabłkom za pomocą, których wzbogacisz zarówno sferę smakową jak i zdrowotną przygotowywanej sałatki.

Postaramy się stworzyć zdrową książkę kucharską. Ale to zapewne zajmie nam jeszcze troszkę czasu.
Jeżeli udało CI się przebrnąć do tego momentu to może znaczyć, że zainteresował Cię ten artykuł.
Jeżeli chcesz nas wesprzeć możesz go udostępniać i dzielić się „babcinymi” i naturalnymi sposobami na zdrowie ze znajomymi czy rodziną. Możesz także wesprzeć naszą Fundację darowizną w dowolnej kwocie – poniżej albo po prostu pomyśl o nas ciepło.
My dziękujemy, że tu jesteś z nami.

 

Darowizna na cele statutowe fundacji

Darowizna dla Fundacji
/
Zaakceptuj regulamin

Regulamin zakupów elektronicznych