Ogródek przy domu – wiesz co jesz

2023-06-09 1 przez admin

Ogródek przy domu- wiesz co jesz

Ogródek przy domu to w obecnych czasach niemalże konieczność aby się zdrowo odżywiać. Oczywiście nie wszyscy jednak mają takie możliwości lub o nich nie wiedzą. Wiele rodzajów warzyw i zbóż można uprawiać w domu czy też na balkonie. Jest jeszcze jedna alternatywa o której opowiemy w dalszej części artykuły.

Wracając do „konieczności” posiadania własnych warzyw i ziół można powiedzieć jedno. Niestety to co jest na rynku często nie nadaje się do jedzenia. „Zaprawione” mocną chemią zatruwają nasze organizmy. Warto jednak wskazać, że w wielu miejscach można znaleźć zdrową żywność, a zwłaszcza na osiedlowych bazarkach gdzie sprzedają mali producenci.

Co daje nam jeszcze własna hodowla warzyw i ziół

Daje nam sporo ruchu. A ruch to zdrowie. Musimy być systematyczni chociażby by po to aby chociaż podlać uprawy. Zapewne w pewnej chwili opracujemy skondensowane poradniki dotyczące właśnie takich upraw. Łatwo wtedy sprawdzicie kiedy co i gdzie zasiewać aby zebrać wcześniej. Daje to możliwość zasiania lub zasadzenia kolejnych roślin. Podpowiemy także jak przygotować własne bio nawozy. Ważne jest to aby nasiona przeznaczone do siewu były odpowiedniej jakości i bez GMO.
Osoby nie posiadające ogródków, a także te które posiadające mogą mieć także coś zdrowego dla siebie również w zimie. Mam na myśli kiełki, które możemy hodować w domu i również w zimie.
Jak widzicie na zdjęciach u nas zaczyna coś powoli wschodzić. Poczekamy na zbiory i zobaczymy ile dobra będzie i co z nim zrobimy aby przetrwało dłuższy czas.

Ogródek domowy 003Może też cos na większą skalę nie posiadając własnego ogródka?

Tak też można ! Kiedy nasza fundacja ruszy pełną parą planujemy utworzyć w dobrych BIOlogicznie miejscach eko i bio ogródki działkowe. Ktoś zapewne może powiedzieć, że takich ogródków jest już wiele. Niestety nie spotkałem się jeszcze z takim chociaż być może są.

Wystarczy przecież, że chociaż jedna czy dwie osoby będą używać chemicznych oprysków czy też Roundapu (glifosat) i całe bio szlak trafi. W przeciągu czasu cała ta chemia rozniesie się ciekami wodnymi.
W związku z tym planujemy pozyskać dla fundacji (wieloletnia dzierżawa lub zakup) takie ziemie, gdzie nie były stosowane sztuczne nawozy i opryski. Takich miejsc jest naprawdę dużo w różnych miejscach Polski. Zorganizowane w ten sposób ogródki będą mogły uprawiać osoby, które podpiszą zobowiązania do nie stosowania tam chemii. W takich miejscach skupiających postaramy się postawić dom lub domy z drewna w których będzie można także wytwarzać swoje przetwory na zimową porę.

Wymiana wiedzy i doświadczeń – ważna sprawa

Wśród zrzeszonych tam osób posiadających swoje produkty rolne zapewne znajdą się takie, które mają duże doświadczenie w uprawie warzyw, owoców czy ziół. Ale także w przetwórstwie tych dobrodziejstw.
Tak czy inaczej zamierzamy w takich miejscach prowadzić różne warsztaty związane z naszą działalnością statutową. Mamy nadzieję, że ten pomysł się Wam spodoba i że chętnie nas będziecie wspierać w jego realizacji.
Zachęcamy Was do zapraszania swoich znajomych, którym ich zdrowie nie jest im obojętne, a także na nasz fanpage.

Dobra informacja jest taka, że wiemy skąd wziąć nasiona pradawnych zbóż i dawnych odmian drzew owocowych 🙂

Jeżeli będziemy wspólnie mieli nadprodukcję to zawsze możemy nadmiar plonów przekazać dla Domu Dziecka, Domu Opieki dla starszych osób lub osobom, które mogą potrzebować zdrowej żywności w naszym sąsiedztwie.
Dużo zdrowie.

Jeżeli podoba Ci się nasza strona możesz przekazać nam darowiznę poniżej. Dziękujemy.

Dziękujemy 🙂